2022 Muharrem Ayı Ne Zaman Başlıyor?

1

2022 Muharrem ayı ne zaman başlıyor? 2022 Muharrem ayı hangi ay? 2022 Muharrem ayının başlangıcı ve fazileti…

Hicrî yılbaşı ve takvimin ilk ayı olan Muharrem ayı bu yıl 30 Temmuz 2022 Cumartesi günü başlıyor.

Peygamberimizin sallallahu aleyhi ve sellem birçok hadis-i şerifinde faziletinden bahsettiği Muharrem ayının ilk 10 günü Ağustos ayı içerisinde idrak edilecek. Muharrem ayının 10. gününde kutlanan Aşure günü de 8 Ağustos Pazartesi günü kutlanacak.

MUHARREM NEDİR?

Sözlükte “haram kılınan, yasaklanan; kutsal olan, saygı duyulan” anlamlarındaki muharrem savaşmanın haram kabul edildiği dört aydan birinin adıdır.

MUHARREM AYININ ÖNEMİ VE FAZİLETİ NEDİR?

“Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz tarafından Allah’ın ayı diye nitelendirilmiştir. (Müslim, Sıyâm, 202; Ebû Dâvûd, Savm 55; Tirmizî, Savm, 40) Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahî feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir.

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.” (Müslim, Sıyâm, 202-203; Ebû Dâvûd, Savm, 55; Tirmizî, Savm, 40)

Muharrem’in onuncu günü Aşure günüdür. Bu gün oruç tutmak da bazı âlimlere göre sünnettir. (Serahsî, el-Mebsût, III, 92) Zira Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, Aşure gününde oruç tutmuş ve bunu Müslümanlara tavsiye etmiştir. (Buhârî, Savm, 69)

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Medine’ye gelince, Yahudilerin Aşure gününde oruç tuttuklarını görmüş ve “Bugün niçin oruç tutuyorsunuz?” diye sormuştu. “Bu, hayırlı bir gündür. Allah, o günde Benî İsrâil’i düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak) Hz. Mûsâ o gün oruç tuttu.” dediklerinde Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem da “Ben Mûsâ’ya sizden daha layığım (yakınım).” buyurup o gün oruç tuttu ve Müslümanlara da tutmalarını tavsiye etti. (Buhârî, Savm, 69; Müslim, Sıyâm, 127-128)

İslam ve İhsan

Muharrem Ayının Faziletleri

Muharrem Ayının Önemi Nedir, Muharrem Ayında Neler Yapılır?

Muharrem Ayında Oruç Tutmanın Fazileti

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.