Ahmed Bin Hanbel’in Hayatı Dizi Oldu

2

Mezhep ayrılıklarının olduğu bir dönemde yaşayan ve Hanbelilik mezhebinin öncüsü olan Ahmed bin Hanbel’in hayatı dizi oldu.

Yakın bir zamanda Arap dünyasıyla birlikte Türkiye’de de yayına girecek olan Kuveyt-Türk ortak yapımı “İmam Ahmed bin Hanbel” isimli dizi, İslam dünyasında Arap Baharı’yla birlikte başlayan kaos ortamında halklara eskiden sahip oldukları bir arada yaşama kültürünü yeniden kazandırmayı amaçlıyor.

Mezhep ayrılıklarının olduğu bir dönemde yaşayan ve Hanbelilik mezhebinin öncüsü olan Ahmed bin Hanbel’in hayatını ve yaşadığı dönemin olaylarını konu alıyor. Katar Televizyonu’nun finansmanını yaptığı dizi, El-Burak Film Şirketi ile D&B Media Grup tarafından Mardin ve İstanbul’da çekiliyor.

Dizinin prodüktörü Muhammed el-Uneyzi, yaptığı açıklamada, diziyle birlikte yaşama kültürünü bugünün şartlarına uyarlamaya çalıştıklarını belirterek, “Birlikte yaşarken bazı konularda ayrılığa düşmek tabi bir durumdur. Biz de bu projeyle, farklı düşüncelerimiz olsa da temel noktalarda birlik olabileceğimizi göstermek istiyoruz” dedi.

“İslam ümmeti için önemli olan şahsiyetler tanınmıyor”

Dizi için Ahmed bin Hanbel karakterinin seçilmesiyle ilgili bilgi veren Uneyzi, dizi için İmam Hanbel’in seçilme nedenleri arasında, “İslam dünyasında çok önemli bir yere sahip olması ve Abbasi devleti döneminde Kur’an’ın mahluk (yaratılmış) olduğunu savunanlara karşı çıktığı için 5 yıl işkenceye, 12 yıl da ev hapsine maruz kalmasının ” yer aldığını söyledi. Uneyzi, dört mezhepten sonuncu olması sebebiyle de kendinden önceki üç mezhep imamının hayat hikayelerini ve o dönemde yaşanan savaşları da dizide anlatma imkanı bulduklarını aktardı.

Diziyle insanlara, İslam ümmetinin önde gelen isimlerini tanıtmayı amaçladıklarını kaydeden Uneyzi şunları ifade etti:

“Süpermen kimdir diye sorsak herkes bilir ancak İmam Hanbel’i çoğu kişi tanımıyor. Bu kişilerin toplum tarafından tanınması ve önderlik görevini yerine getirmeleri için medyaya ve sanatçılara büyük görev düşüyor. İmamın şahsiyetine ışık tutarak aynı zamanda mezhep imamları arasındaki görüş ayrılıklarının gelişme ve olgunlaşma unsuru olduğunu ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz.”

Muhabir: Muhammed Shekh Yusuf, Gülşen Topçu

Kaynak: AA

İslam ve İhsan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.